خرید صنایع دستی

سفره قلمکار اصفهان

سفره قلمکار اصفهان

معرفی پارچه قلمکار

سفره قلمکار که قدمت آن را تقریبا قرن 4 و 5 می دانند در دوران صفویان به اوج شکوفایی رسید و امروزه علاوه بر اینکه صادرات این محصولات نیز فعال است به فرم های مختلف و با کاربردهای گوناگون عرضه می شود. این نوع پارچه در اصفهان بیشترین میزان کیفیت و مرغوبیت را دارد که هم اکنون در هر نوع طرح و نقش و به فرم های گوناگون آماده عرضه به شما مشتریان عزیز است. پارچه قلمکار که حاصل هنر قلمکاری یا چیت سازی است به دلیل اینکه در گذشته نقوش روی پارچه را با قلم ترسیم می کردند به این اسم خوانده شده که امروزه با توجه به محبوبیت آن در سراسر کشور و تقاضای زیاد، امکان تولید آن با قلم وجود ندارد و به همین دلیل چون با قالب این رویه بسیار سریعتر پیش می رود، چاپ طرح با قالب بر روی پارچه قلمکار جایگزین قلم شده است. سفره قلمکار از محبوب ترین هدایای تبلیغاتی اصفهان است. در تفسیر هنری از هنر پارچه قلمکار چنین آمده: پارچه ساده که هیچ نقشی در آن نیست و معمولا از جنس کرباس و یا کتان استفاده شده تا به کمک قالب و یا مهر، نقوش مشخصی بر روی آن نقش ببندند.

 

تماس با واحد فروش: 09019277512

 

سفره قلمکار اصفهان

سفره قلمکار اصفهان

سفره

تاریخچه پارچه قلمکار

به هنر قلمکاری که چیت سازی یا چیت گری گفته می شود، گفته می شود که از دوران غزنویان یعنی قرن 4 و 5 بوجود آمده با این حال تاریخ دقیقی از آن در دست نیست اما می دانند که اوج شکوفایی و رونق این هنر از قرن 11 در اصفهان و دوران صفویان شروع شد و تا به امروز نیز ادامه دارد و به اساتید آن هم چیت ساز می گویند.گفته می شود که در دوران صفوی، شاهان مختلف از پارچه قلمکاری اصفهان به عنوان خلعت یا جامه فاخر استفاده می کردند و گاهی بنا به درخواست شاهان در آنها طلا یا نقره هم بکار می رفته است. حتی به عنوان هدایای بسیار گرانبها و نفیس نیز همراه با اسب برای امیران و بزرگان می فرستادند.امروزه علاوه بر اصفهان شهرهای دیگر ایران نیز هنرمندان معروفی دارد که به تولید پارچه قلمکار و کلیه محصولات قلمکار مشغول هستند که از جمله آنان می توان به شیراز، کاشان، یزد، نجف آباد، نخجوان، همدان، رشت، بروجرد، لنجان، خورزوق، برخوار، فارسان، گناباد و سمنان اشاره کرد.همانطور که می دانید پارچه قلمکار اصفهان مرغوبیت و کیفیت بسیار بالایی دارد و این هنر از این شهر به سایر نقاط کشور برده شد. هم اکنون پس از گذشت چندین قرن از ظهور چنین هنر زیبایی، علاوه بر تولید پارچه قلمکار، محصولات دیگری نیز از هنر قلمکاری پدید آمده اند که از جمله آنها می توان به پرده، بقچه، قطیفه، رویه پشتی، دستمال، کتیبه، پوش، سفره، سجاده، رویه لحاف و سوزنی حمام اشاره کرد که صادرات این محصولات نیز فعال است.در حال حاضر برندهای بسیار مرغوب و معروف اصفهانی که صادرات فعالی از آنها نیز به چشم می خورد؛ پارچه قلمکار زابلیان، پارچه قلمکار عطریان و پارچه قلمکار جعفری است.

شیوه تولید پارچه قلمکار

 

سفره قلمکار اصفهان

سفره قلمکار اصفهان

برای اینکه بیشتر با شیوه قلمکاری و تولید یک پارچه قلمکار پی ببرید که چه مراحلی را طی می کند تا به دست شما عزیزان برسد، مراحل تولید و ساخت آن را به ترتیب ذکر کرده ایم تا بدانید چنین پارچه هایی با چه میزان دقت و تلاش و هنری ساخته می شوند:

 1. تولید قالب: کل زیبایی و هنر ساخت پارچه قلمکار را شاید بتوانیم به این مرحله اختصاص دهیم چون همانطور که گفتیم برای تولید این پارچه ها به دلیل حجم بالای سفارشات، به جای قلم از قالب استفاده می کنند که بر روی آن نقوش مختلف نقش بسته است که در نهایت طرح و نقوش روی پارچه را تشکیل می دهند.
  با توجه به اینکه یکی از نشانه های زیبایی و مرغوبیت یک پارچه قلمکار همین طرح و نقوش هستند به همین دلیل مهم است که با بهترین کیفیت و بیشترین دقت تولید شده باشند. جنس این قالب ها معمولا از چوب درخت گلابی است چون نرمی آن امکان حکاکی راحت را می دهد. سپس قالب را در روغن فرو می برند تا خشک نشود و ترک برندارد.
 2. تولید رنگ: از دلایل مرغوبیت و کیفیت بسیار بالای پارچه قلمکار برندهای زابلیان، عطریان و جعفری این است که از رنگ های گیاهی استفاده می شود. این مرحله نیز اساتید خاص خود را دارد تا با نسبت های خاصی که اطلاع دارد، رنگ مناسب نقوش و قالب ها را بسازد.
 3. آماده سازی پارچه برای قلمکاری: در این مرحله پارچه هایی که سفید و بدون طرح و نقش هستند را در رودخانه قرار می دهند تا مواد زائد آنها دفع شود و سپس در زیر نور خورشید قرار می دهند تا به خوبی آب آن گرفته شود. پس از آن، پارچه را در مخلوط پوست انار + هلیله + آب فرو می برند تا رنگ زرد مایل به کرم به خود بگیرد. دوباره در معرض آفتاب قرار می دهند تا به خوبی خشک شود و سپس بسته به نوع کاربرد مثل سفره، رومیزی، پرده و غیره در اندازه های استاندارد برش می دهند.
 4. چاپ نقش: این مرحله توسط استاد نقش زن به کمک قالب با طرح خاص که داخل رنگ فرو برده شده بر روی پارچه قرار می گیرد و سپس با ضربات محکم دست مطمئن می شوند که طرح به خوبی به پارچه منتقل شده باشد. ضمنا توجه داشته باشید که اگر پارچه قلمکار، 5 نقش داشته باشد، 5 استاد نقش زن هم حضور خواهند داشت که هر کدام هم با رنگ خاصی کار می کنند و به صورت پیوسته و زنجیری عمل می کنند. سپس برای اینکه تثبیت رنگ رخ دهد، مجددا داخل رودخانه می گذارند.
 5. تثبیت رنگ در پاتیل: پس از اینکه پارچه ها کاملا خشک شدند، در پاتیل فرو می برند که در آن ابتدا آب را جوش می آورند و سپس داخل آن پوست انار و آلیزارین (جوهر روناس) قرار می دهند تا به خوبی رنگ ها تثبیت شوند. سپس برای خارج کردن مقادیر اضافه دوباره در رودخانه می گذارند.
 6. سفید سازی: برخی از انواع پارچه قلمکار برای گرفتن رنگ های دیگر و زمینه رنگی کرم دوباره به کارگاه می روند ولی برخی نیز لازم است که زمینه سفید باشد که بسته به درخواست مشتری دارد. برای زمینه سفید، پارچه با محلولی از گاو خیس شده و سپس آن را روی زمین می گذارند به نحوی که طرح و نقش آن پشت به تابش آفتاب باشد. معمولا برای فصل تابستان تنها 5 روز کافیست اما در زمستان شاید 1 ماه زمان نیاز باشد.
سفره قلمکار اصفهان

سفره قلمکار اصفهان

پس از این مرحله مراحل اضافه کردن رنگ های آبی، زرد و سبز می رسد و دوباره پارچه را در رودخانه شستشو می دهند که پس از خشک کردن آماده استفاده است.

انواع طرح و نقش پارچه قلمکار

در تولید پارچه قلمکار از انواع طرح و نقش بر روی قالب استفاده می شود که در زیبایی پارچه نقش اساسی ایفا می کند که هر چقدر این نقوش دقیقتر و ظریف تر تولید شده باشند کیفیت نهایی پارچه قلمکاری شده نیز بالاتر خواهد بود:

 1. نقوش مناظر تاریخی
 2. نقوش عشاق ایران مثل خسرو و شیرین
 3. نقوش داستان ها و روایات کهن
 4. نقوش شاعران، بزرگان و دراویش
 5. نقوش جانوران اهلی و وحشی
 6. نقوش مکان های قدیمی و سنتی ورزشی مثل زورخانه و غیره
 7. نقوش مینیاتوری
 8. نقوش شکارگاه های دوران سلطنتی
 9. نقوش اصیل ایرانی مثل بته جقه
 10. نقوش نوازندگان سنتی و قدیمی ایران

ابزار و وسایل مورد استفاده در تولید پارچه قلمکار
برای اینکه پارچه قلمکاری مرغوب و با کیفیت ساخته شود علاوه بر هنر دست و ذوق هنری اساتید مربوطه، نیاز به ابزار و لوازم خاص این هنر نیز هست که از جمله آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخته: میز کوتاه با داشتن قسمتی به نام پاچال که استاد سازنده برای جلوگیری از اعمال فشار زیاد روی پاها بخاطر نشستن در حین کار، پای خود را در آن قرار می دهد.
 • رو تخته: دو نوع پارچه که اولی از جنس پشم و دومی از جنس پنبه است که بر روی یکدیگر و بر روی تخته می اندازند.
 • قدح سفالی: در طرف راست استاد قلمکار است که نوع پلاستیکی آن هم تولید می شود و برای قراردهی قالب رنگ گرفته استفاده می گردد.
 • دست پیچ: جهت محافظت دست استاد قلم زن از آسیب دیدن بخاطر وارد کردن ضربه روی قالب به منظور منتقل کردن طرح و نقش بر روی پارچه، دور دست پیچانده می شود.
 • صاف کنی: چین و چروک پارچه ها را از بین می برند تا آماده قالب زنی شود.
 • بندگیر: برای مواقعی که نیاز باشد یک نقش خاص به دو رنگ ایجاد شود از پارچه ضخیمی که تقریبا قیر اندود شده استفاده می کنند. بندگیر را روی نصف قسمتی که نقش مورد نظر قرار خواهد گرفت می گذارند و قالب را مستقیما روی پارچه و بندگیر قرار می دهند و بدین ترتیب بخشی که بندگیر نداشته نقش و رنگ مورد نظر را می گیرد و دوباره برای نیمه دیگر نیز همین کار را با رنگ متفاوت انجام می دهند. بندگیر نسبت به رنگ نفوذپذیر نیست.
 • لیف: جهت تمیز کردن قالب های رنگی شده.
 • پاتیل: ظرفی به شکل دایره با ورق ضخیم و بزرگ مسی در قسمت کف که در زیر آن شعله قرار می گیرد تا پارچه قلمکار با اجزای دیگر رنگ بگیرد.

نحوه نگهداری از پارچه قلمکار

اگر قصد دارید پارچه قلمکار خریداری شده عمر طولانی داشته باشد توصیه می کنیم که موارد زیر را رعایت کنید:

 1. شستشو بهتر است که با دست انجام شود.
 2. دمای آب بهتر است که از 30 درجه بیشتر نباشد.
 3. رنگین شویه و شامپو استفاده کنید و سفید کننده و لکه بر قوی بکار نبرید.
 4. از اتوی با دمای بالا هم استفاده نکنید.
 5. در صورتی که برای خشک شدن جلوی آفتاب قرار می دهید، نقوش آن پشت به آفتاب باشند.

چطور پارچه قلمکار مرغوب را تشخیص دهیم؟
با توجه به اینکه امروزه نمونه های تقلبی و فیک زیادی از پارچه قلمکار مرغوب در بازار وجود دارد، هنگام خرید حتما موارد زیر را بررسی کنید تا نسبت به مرغوبیت آن مطمئن باشید:

 • هیچ نوع سوراخ شدگی یا آویزان بودن نخ مشاهده نشود.
 • طرح باید در پارچه تقارن داشته باشد.
 • طرح های دو رنگی نباید نشانه ای از تو هم رفتگی رنگ ها داشته باشند.
 • طرح های گوشه حتما باید متقارن باشند.
 • شدت و میزان پررنگی و کمرنگی نقوش در سراسر پارچه قلمکار یکنواخت باشد.
 • هیچ نقشی تداخل با نقش دیگری پیدا نکرده باشد.
 • رنگ ها ثبات داشته باشند که با خیس کردن می توان تست کرد.

فروش پارچه قلمکار اصفهان

سایت بازار تندیس که زیر مجموعه برند بزرگ و نامی ایران یعنی فروشگاه بازار میناست به عنوان برترین و بزرگترین مرکز عرضه انواع پارچه قلمکار با مرغوبیت و کیفیت بسیار بالا فعالیت دارد.
پارچه قلمکار اصفهان قیمت بالاتری دارد که به علت کیفیت و زیبایی بی نظیر آن است. چنانچه شما عزیزان قصد خرید پارچه قلمکار اصفهان را دارید، حتما باید نسبت به مرغوبیت و کیفیت آن مطمئن باشید تا پس از مدتی طرح و نقش آن کم رنگ نشوند یا پارچه رنگ پس ندهد.قیمت پارچه قلمکار اصفهان بسته به اینکه ساخته دست کدام یک از اساتید عزیز و گرامی ایران باشد متفاوت است اما شما عزیزان می توانید قیمت پارچه قلمکاری اصفهان با نرخ بسیار پایینتر در این فروشگاه پیدا کنید.همراه تمامی محصولات، ضمانت اصالت و کیفیت کالا به همراه شناسنامه ساخت نیز قرار داده می شود و با بسته بندی بسیار زیبا در اسرع وقت به دست شما عزیزان خواهد رسید. ضمنا در صورتی که هرگونه سؤالی در مورد این محصولات داشته باشید می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش ما حتی در ساعات غیر اداری بپرسید.پارچه قلمکار، از هنرهای بسیار زیبا و پرکاربرد ایرانی است.

 

بازار تندیس   Bazaretandis.ir

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *